در سالیان گذشته شرکت برزرگ آمازون به یکی از قطب های تجارت الگترونیک تبدیل شده است. شرکت های بزرگ دیگری نیز همانند آمازون وجود دارند که میتوانند تهدیدی برای خرده فروشی باشند. شاید جملاتی مانند “خرده فروشی نابوده شده” و یا “فروشگاه های فیزیکی دیگر توان رقابت ندارند” را شنیده باشید، اما با توجه به آمار میتوان این جملات را نادیده گرفت. زیرا آمار نشان میدهد که خرده فروشی کماکان توان رقابت را دارد.

در این مقاله میخواهیم در مورد رموز موفقیت در خرده فروشی صحبت کنیم.

درست است که خرده فروشی در حال ادامه دادن مسیر خود است و عده ای هستند که هنوز دوست دارند از مغازه ها خرید کنند ولی این مورد سبب نمیشود که آنها بخواهند محصول شما را خریداری نمایند. باید کاری کنید که خریداران پس از ورود به فروشگاه شما، تحت تاثیر محصولات، مجاب شوند که از شما خرید کنند. اما سوال اینجاست که چگونه اینکار را انجام دهیم. در ادامه سعی میکنیم که مواردی را به شما معرف میکنیم که در این راه به شما کمک خواهند کرد.

۱- مشتریان خود را شناسایی کنید

شاید این عنوان خیلی واضح بنظر برسد ولی بساری از فروشگاه ها و کسب و کارهایی برای افرادی بازاریابی میکنند که هدف آنها محسوب نمیشوند. یکی از کارهایی که میتوانید انجام دهید این است که به بهانه ی اطلاع رسانی در مورد فروش های ویژه از خریدارن اطلاعات شخصی دریافت کنید و از همان طریق سود خوبی ببرید. البته باید به علایق خریدارن در طراحی محیط نیز دقت کنید.

۲- به مشتریان اطلاعات بدهید.

خریدارن همیشه میخواهند بدانند که چرا باید محصول شما را خریداری کنند. میخواهند در مورد مزیت آنها بدانندو این شما هستید که باید به آنها اطلاع رسانی کنید. برای اینکار از دو روش زیر استفاده کنید

۳- از تکنولوژی روز استفاده کنید.

 امروزه رسانه های مختلفی وجود دارد که میتواند در این زیمنه به شما کمک کند. شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن های تلفن همراه، ایمیلها و یا حتی کیوسک های اطلاع رسانی داخل فروشگاه. سعی کنید در مورد تمام این گزینه ها اطلاعات کسب کنید و هر چه بیشتر از این موارد استفاده کنید به نفع شما خواهد بود.

افزایش فروش در فروشگاه

۴- محصولات را از راه های مختلف ارائه کنید.

میتوانید علاوه بر فروشگاه فیزیکی، محصولات را درفروشگاه های مجازی و بصورت آنلاین نیز ارائه دهید. این عامل میتواند نقش بسزایی در افزایش فروش شما داشته باشد.

۵- چیدمان محصولات را در فروشگاه بهینه کنید.

پژوهش های زیادی در مورد نحوه چیدمان محصولات در فروشگاه انجام پذیرفته است. نتایج نشان میدهد محصولاتی که در انتها و وسط هر راهرو قرار میگیرد بهتر دیده میشود و طبعاً از اقبال بیشتری برای خریده شدن بهره مند هستند. پس این دو مکان را مد نظر قرار دهید تا از این طریق فروش خود را بهبود ببخشید.

۶- از بسته بندی زیبا استفاده کنید.

اولین چیزی که هر خریدار محصول میبیند ظاهر محصول است. پس رنگ، فونت نوشته ها و ابعاد و غیره میتوانند روی هر خریدار تاثیرگذار باشند. سعی کنید از بسته بندی شکیل برای محصولاتتان استفاده کنید.

۷- محصولات هم رده و مرتبط را در کنار هم قرار دهید.

شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که برای خرید یک محصول به فروشگاه رفته اید و همراه با آن چند محصول مرتبط دیگر نیز خریده اید. برای مثال میخواستید رژیم بگیرید و برای همین بدنبال یک کتاب در مورد آشپزی غذاهای با کالری پایین بودید ولی توجه شما به ابزارآلات ورزشی کنار آن نیز جلب شده و از آنها خریداری کرده اید. پس سعی کنید این مورد را در فروشگاه تان نادیده نگیرید.

۸- محصولات را به شکل موثر نشان دهید.

این نکته نیز همانند مورد قبل است. نمایش محصولات در فروشگاه باید به نحوی باشد که بیشترین اثر را بر روی مخاطب بگذارد. پس برای اینکار یک استراتژی خوب و مناسب انتخاب کنید و سعی کنید بیشترین تاثیرگذاری را روی مشتریان بگذارید.

۹- کاری کنید تا مشتریان به شما اعتماد کنند.

شرکت های بزرگ دنیا اعتماد مشتریان خود را جلب کرده اند و بواسطه ی همین مسئله کسب و کار خود را رونق بخشیده اند. سعی کنید تا آنجا که میتوانید برای مشتریانی که دارید قابل اعتماد باشید و آنها را وفادار کنید. اگر در این کار موفق بودیدی مطمئن باشید در فروش هم موفق خواهید بود.

افزایش فروش در فروشگاه

۱۰- خرید را برای مشتریان شخصی سازی کنید.

زمانی که از مشتریان اطلاعات دریافت کردید میتوانید پیشنهادهای ویژه ای به هر مشتری بدهید. پیشنهادهایی که مختص آن مشتری باشد. مطمئن باشید این پیشنهادات حس خوبی به مشتری انتقال میدهد و بدین تریتیب میتوانید از این ویژگی برای افزایش سود خود استفاده کنید.

۱۱- اطلاعات کامل در مورد محصولات داشته باشید.

فروشگاه های بزرگ از قیمت پایین به عنوان ابزاری برای رقابت استفاده میکنند ولی شما برای رقابت با آنها باید اطلاعات خوبی از محصولاتی که عرضه میکنید داشته باشید . معایب و مزایای آنها را بدانید. و سعی کنید این موارد را به نیروهای جدید نیز آموزش دهید. برخلاف فروشگاه های بزرگ که نیازی به این ویژگی ندارند شما باید در این مورد خودتان را تقویت کنید. در ضمن سعی کنید نیروهای خود را خیلی تغییر ندهید زیرا آموزش یک نیروی جدید هزینه بالایی خواهد داشت و مستلزم صرف وقت زیادی است.

۱۲- از خریدار سوال بپرسید.

اگر بجای اینکه هدف شما کمک به مشتری باشد بخواهید یک محصول خاص را به او بفروشید در جذب مشتری موفق نخواهید بود. به جای صحبت در مورد یک محصول از مشتری سوال بپرسید تا از خواسته ی واقعی او مطلع شوید و سعی کنید گزینه ی مناسبی به او پیشنهاد بدهید.

۱۳- “میتوان به شما کمک کنم” این سوال را زود از مشتری نپرسید.

بارها شده به فروشگاهی رفته اید و در جواب کسی که این سوال را پرسیده گفته اید که “خیر، متشکرم، فقط دارم نگاه میکنم”. درست است ؟ احتمالاً اکثر مردن این تجربه را دارند. در این مورد پیشنهاد ما این است کمی صبر کنید. پس از گذشت چند دقیقه از ورود مشتری به فروشگاه، و بعد از اینکه زمان کافی برای دیدن محصولات به او دادید با توجه به قسمتی که مشتری در آن قسمت قرار دارد این سوال را از آنها بپرسید.

۱۴- برخورد دوستانه داشته باشید.

سعی کنید در سول خرید کاملاً با احترام و دوستانه با خریدار برخورد کنید چون در غیر اینصورت اگر به مشتری بی احترامی کنید قطعاً آن مشتری را از دست خواهید داد. بعلاوه باید کاری کنید که خریدار هنگام خرید احساس راحتی کند. همراه مشتری باشید ولی به او نچسبید و او را تحت فشار قرار ندهید.

۱۵- به محصولاتی که ارائه میکنید علاقمند باشید.

اگر به محصولاتی که میفروشید علاقمند باشید این حس را در مشتری نیز بوجود خواهید آورد و احتمالاً مشتری رغبت بیشتری به خرید آن محصول نشان خواهد داد. سعی کنید این حس را در کارمندانی که دارید نیز ایجاد کنید تا راحت تر بتوانید محصولاتتان را بفروشید.

۱۶ – همراه با محصولات اصلی، دیگر اجناس را نیز بفروشید، اما هوشمندانه عمل کنید.

این روش بسیار مرسوم است و به افزایش فروش شما کمک میکند ولی سعی کنید اینکار را قبل از اینکه مشتری به پای صندوق بیاید انجام دهید. اصرار برای خریدِ دیگررمحصولات در پای صندوق مشتری را آزار خواهد داد. پس تمام تلاش خود را به قبل از این زمان موکول کنید.

استفاه از این تکنیک ها به شما کمک خواهد که علاوه بر اینکه فروش خوبی داشته باشید مشتری را نیز راضی نگه دارید. اگر مشتری از فروشگاه و کارمندان (فروشنده ها) شما راضی باشد باز هم به فروشگاه شما خواهد امد و این تکرار در خرید میتوانید کلید موفقیت شما در آن کسب و کار باشد. فقط در نظر داشته باشید که برای دستیابی به این اهداف و پیاده سازی این استراتژی ها به فروشندگانی خوش برخورد، باهوش و مشتاق نیاز دارید. در این صورت میتوانید مطمئن باشید مشتری با رضایت فروشگاه را ترک خواهد کرد که همین مسئله زمینه ساز خریدهای بعدی و در نتیجه موفقیت شما خواهد بود.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.