من برای این مقاله روزها و شب ها زحمت کشیده ام تا بتوانم آن را به صورت یک کارگاه قوی و ارزشمند در اختیار شما قرار دهم که بتوانید از آن استفاده کنید و واقعا نتیجه بگیرید. از این رو این تحقیق را به چند پارت مختلف تقسیم کرده و به صورت زیر سازماندهی کرده ام:

بخش اول: چرا انالیز بازاریابی سایت شما اهمیت دارد ؟

بخش دوم: چگونه وب سایت و لندینگ پیج را محاسبه کنیم و اندازه بگیریم ؟

بخش سوم: چگونه سئو را محاسبه کنیم ؟

بخش پنجم: بخش چهارم: چگونه جستجو های هزینه ای را محاسبه کنیم

بخش ششم: چگونه وبلاگ کسب و کار خود را انالیز و اندازه گیری کنیم ؟

بخش هفتم: چگونه شبکه های اجتماعی  و بازاریابی انها را اندازه بگیریم ؟

بخش هشتم: چگونه بازاریابی ایمیل را اندازه گیزی کنیم ؟

بخش نهم: چگونه پرورش فرصت ها و اتوماسیون بازاریابی را اندازه بگیریم ؟

نتیجه گیری

با مطالعه و به کار گیری ۹ بخش یاد شده می توانید تا حد زیادی روش های انالیز و بررسی پروسه بازاریابی و سئوی سایت خود را اندازه گیری کنید البته باز هم می گویم که این ها تمام چیزها نیستند بلکه شما نیاز به آموزش های اضافی دارید تا بتوانید به درستی با بروز رسانی ها همراهی کرده و انالیز دقیق تری داشته باشید اما برای شروع کار این ترفند ها کاربردی اند.

چه متریک ها و معیار هایی را باید در بازاریابی جاذبه دنبال و پیگیری کرد ؟

این سوالی است که از اغلب بازاریابان و صاحبان کسب و کار در طی انالیز عملکرد و وب سایت خود می شنویم. برنامه های تجزیه و تحلیل بازاریابی بسیار گسترده اند و باید توسط  متخصصین و مشاوران صورت بگگیرد البته نا گفته نمانداین کار هزینه بر است اما ارزش بررسی کل موضوع را دارد .

وجود اطلاعات و نتیجه گیری های زیاد بر روی وب سایت در انالیز می تواند زمان بر و هزینه بر باشد اما اغلب به بررسی چند زمینه خاص و ترکیب آنها برای نتیجه گیری استفاده می شود

همانطور که در لیست فهرست می بینید زمینه های زیادی هستند که برای بازاریابی و انالیز مورد نظر قرار می گیرند که اهمیت دارند اما باید بدانیم تمام این امور به هم مرتبط می باشند و نتیجه هم را تقویت یا تضعیف می کنند .

اما اجازه ندهید افزونی داده ها شما را از انالیز کردن محتوا بازدارد . تعدادانگشت شماری از معیار ها را مد نظر قرار دهید و بر روی ان مانور دهید .

این مقاله برخی از مهمترین معیار های بازاریابی و عملکرد را مد نظر قرار داده است که با بیان آن ها و توضیح در مورد انالیز آن ها به شما کمک می کند تا راهی در این میدان بیابید و کسب و کار خود رابهینه کنید . برای این منظور دوباره سری به فهرست ها بزنید و ببینید که به واقع چه آیتم هایی اهمیت بیشتری دارند.

بخش اول: چرا انالیز بازاریابی سایت شما اهمیت دارد ؟

مطمئن باشید که بازاریابی و تحزیه و تحلیل آن کمک بزرگی به شما در امر پرورش و سود دهی کارتان خواهد کرد . پس از این کار در ۴ زمینه زیر برتری می یابید:

 1. تشخیص اینکه چیزهایی که کار می کنند
 2. تشخیص اینکه چه چیزی هایی کار نمیکنند ( سود ندارند )
 3. شناخت راههایی برای بهبود کار خود
 4. پیاده سازی راه های بیشتری برای بهبود عملکرد بازاریابی خود

زیبایی این کار این است که به طور مرحله ای شما حس می کیند که باید بر روی جه کاری مانور دهید و از چه کاری سلب تمرکز کنید . به جای پیروی های کورکورانه یا کارهای بدون هدف و بنیاد با استفاده از اندازه گیری های کاملا هوشیارانه می توانید روند صعودی برای خود بیابید

شما باید چه جیز هایی را در بازاریابی خود اندازه بگیرید ؟

یک جواب کلی: همه چیز!

در برخی موارد ممکن است شما به مواردی بر بخورید که نمیتوانید ان ها را اندازه گیری کنید اما خوب است بدانید که خوبی و اهیمت بازاریابی تخت وب این است که به راحتی میتوان باید تدبیر کوچک و تلاش تمام موراد مورد نظر را اندازه گیری کرد .

فعالیت های زیادی وجوددارد که مرکز اصلی این برنامه قرار دارند که ما در این مقاله به آنها می پردازیم . مطالبی که ب آن ها خواهیم پرداخت به شرح زیر است :

 1. شبکه های اجتماعی
 2. بازاریابی ایمیل
 3. بازاریابی اتوماتیک در عصر جاذبه
 4. وب سایت و لندینگ پیج
 5. بهینه سازی موتور جستجو
 6. جستجوهای هزینه دار
 7. .بلاگ بازاریابی

بخش دوم: چگونه وب سایت و لندینگ پیج را محاسبه کنیم و اندازه بگیریم ؟

وب سایت شما مرکز تلاش های بازاریابی شماست

وب سایت شما مرکز و قطب بازاریابی شماست چرا که محتوای شما در درجه اول در وب سایت منتشر شده و خییل بازدید کنندگان را به سمت خود هدایت و به بخش لندینگ پیج راهنمایی می کند.

در واقع قطب اصلی پرورش فرصت ها بر روی وب سایت است..

بعد از این باید از طریق ابزار های مختلفی نظیر گوگل انالیتیک و … این میزان بهینگی را اندازه بگیرید و روال خود را بهتر کنید کیفیت کار خود را بهتر کنید و در ادامه فرصت های بهتری را جذب کنید.

در این بخش ما به شما کمک میکنیم محتوای سایت خود را بسنجید و میزان بهینگی را اندازه گیری کنید و چگونگی استفاده از این معیار ها را به شما آموزش میدهیم

بازدید کنندگان منحصر به فرد و اختصاصی

تعریف : همه بازدیدگنندگانی که در یک مدت زمان خاص از وب سایت شما دیدن می کنند و این به معنی تکرار بازدید توسط یک سری از کاربران نیست. در واقع ممکن است یک فرد، بارها از سایت شما دیدار کند، هر چقدر که او پیج های مختلف سایت یا فروشگاه را زیر و بالا کند، از نظر آنالیز او یک فرد اختصاصی و به طور مصطلح تر یک ip خاص و یکتاست که فقط یک واحد در این واحد سنجش ارزش دارد.

چگونه از این محدوده استفاده کنیم؟

این میزان نشان میدهد محتوا و یا وب سایت شما به چه میزان کاربران را به سمت خود فرا می خواند یا به عبارتی دیگر موفقیت سایت شما را در جذب کاربران نشان می دهد اگر میزان بازدید کنندگان شما درحال رشد نیست و نمودار خوبی نشان نمیدهد می توانید به راحتی استراتژی های خود را مورد بازبینی انجام دهید و روال خود را تغییر دهید و بالاخره راه خود رابیابید. از طریق آنالیتیک می توانید این مقدار را دقیقا شناسایی کنید و یادداشت کنید و در بازه های زمانی متفاوت مورد بررسی قرار دهید.

آنالیز سئو

بازدید کننده جدید یا تکرار بازدید ؟ کدام یک بهتر است ؟

تعریف : مقایسه بین بازدیدکنندگان جدید یا بازدید کنندگانی که برای بار دوم به بعد به سایت سر میزنند.

چگونه استفاده کنیم؟

وجود بازدید کننده های تکراری به این معنی است که بخش های سایت بسیار ارزشمند هستند که کاربران برای بارها و بارها بدان سر می زنند اما یک استثنا نیز وجود دارد:

اگر بازدید تکراری یک بخش خاص زیاد تر از سایر بخش هاست این یعنی تعادل کیفیت محتوا وحود ندارد و شما باید برای بهبود کیفیت بخش های دیگر برنامه داشته باشید.

در این باره می توانید میزان موفقیت کار خود را توسط آمارها کمی بسنجید. به این دو بازه درصدی دقت کنید و با کسب و کار خود مقایسه کنید تا ببینید در کجای کار هستید:

اگر میزان بازدید کنندگان تکراری شما بیش از ۳۰ درصد باشد به این معنی است که برای ایحاد یک کسب و کار موفق اماده اید اما نرخ سالم و معمولی بازدیدکنندکان تکراری برای محتوای خوب اغلب ۱۵ درصد است ..

آنالیز سئو

منابع ترافیک

تعریف: تفکیک منابع ایجاد ترافیک بر روی سایت بر اساس موارد مختلفی نظیر ترافیک های ارجاع مستقیم و Organic . این گونه می توانید مشخص کنید که اعضایی که روی سایت حاضر می شوند از چه طریقی ( نه از کجا ) وارد سایت می شوند و آیا می توانند برای شما سود آفرین باشند یا خیر.

چگونه استفاده کنیم ؟

برای اینکه با این مفاهیم بیشتر آشنا شوید، بهتر است دو نوع ترافیکی که در بالا ذکر شده را به طور مجزا برای شما تعریف کنیم:

ترافیک مستقیم افرادی هستند که لینک شما را در ادرس بار خود تایپ می کنند یا از روی لینکی خاص کلیک می کنند و مستقیما وارد سایت می شوند.

در واقع شمار افرادی که سایت شما را به ذهن دارند و با تایپ کردن آن و یا با فراخوانی بوک مارک خود به سایت شما دسترسی پیدا می کنند را ترافیک مستقیم می گویند که توسط انالیزگر ها کاملا قابل شناسایی است

Organic ترافیکی است که با کلیک بر روی نتایج جستجوی موتورهای جستحو وارد سایت شما می شوند وبر روی لینک شما در نتایج جستجو کلیک کرده و از سایت شما دیدن می کنند.

این حجم از ترافیک به میزان موفقیت سئوی شما و انتخاب کلمات کلیدی درست ربط پیدا می کند.

اما ترافیک دیگری هم وجود دارد به نام ترافیک ارجاعی که می تواند مبحث جدیدی باشد چرا که ورود به حوزه ی لینک بیلدینگ این موضوع را مهم تر جلوه داده است:

ترافیک ارجاعی مربوط به کاربرانی می شود که از لینک موجود در سایت های دیگر کلیک کرده و وارد سایت شما می شوند.

مطالعه منایع ترافیک شما و سنجش میزان آن به شما کمک می کند که بدانید در کدام بخش سئو در وضعیت خوبی است و در کدام بخش نه .

به عنوان مثال شما می خواهید میزان ورودی های ارگانیک خود را به ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش دهید و این رقم اکنون بر روی ۲۰ یا ۳۰ درصد است بنابراین در صدد ساختار لینک خود می پردازید و ان را بهینه می کنید .

ادرس مراجعه کننده

تعریف : به طور خاص لینک هایی که از طرف موتورهای جستحو به طور مستقیم برای شما کاربر و بازدید کننده می فرستد در این مورد اهمیت دارد که رتبه شما برای ان موتور خاص بهترین رتبه باشد تا در نتایج بهترین صورت شما جلو چشم کاربر ظاهر شوید . این لینک ها هم برای رنک سایت در موتور جستجوو هم برای خود سایت مناسب و مفیدند

آنالیز سئو

چگونه استقاده کنیم؟

تلاش کنید که میزان ورودی های خود را از لینک هایتان اندازه گیری کنید و به ساختار لینک دقت کنید و بهترین تغییرات را در آن به وجود اورید تا نتایج دلخواهتان را بدست اورید .

شما می توانید از بلاگ ها و وبسایت ها بخواهید که شما را لینک کنند و با ارائه محتوا حاوی لینک خود از انها بخواهید که از شما پشتیبانی کنند. البته برای اینکه لینک های تان را کلیک خور کنید، و یا اینکه ساختار لینک خوبی ایجاد کنید کمی نیاز به کار بیشتر دارید چرا که این حوزه حالا قدرت بیشتری پیدا کرده و خاص تر مدیریت می شود.

حداقل و حداکثر صفحات محبوب و جالب

مقایسه صفحات خود برای یافتن حداقل ترافیک برای فهمیدن بخش جذاب یا غیر جذاب.

آنالیز سئو

چگونه استفاده کنیم ؟

مشاهده و مطالعه صفحات وب سایت و بررسی آن به شما این امکان را می دهد که کدام بخش سایت شما پر بازدید تر است و در مطالب خود بیشتر بر روی آن تمرکز شده و شما سعی در بهیود بخش های دیگر و این بخش کنید

صفحات ایندکس شده

تعریف : صفحات سایت شما که حداقل یک بازید از موتور های جستجو دریافت کرده است.

آنالیز سئو

چگونه استفاده کنیم ؟

در این بخش شما میتوانید بفهمید که کدام صفحات سایتتان در موتور های جستحو قرار دارد و توسط کاربران مشاهده می شود علاوه بر این بدانید که آیا لندینگ پیج شما در این بخش حضور دارد یا خیر ؟

۸۹ درصد از شرکت هایی که وبلاگ خود را در ساعات مختلف روز به روز می کنند افرادی هستند ککه گزارش داده اند که از طرف وبلاگشان برایشان مشتری ایجاد شده است .

این مقایسه در قبال ۷۲ درصد شرکت هایی بوده که هر هفته یک بار بلاگ خود را به روز کرده اند .

بنابراین هرچه فرکانس محتوای شما بیشتر باشد بیشتر مورد استقبال قرار خواهید بود و درصد تبدیل نرختان هم بیشتر خواهد بود

بهترین نقاط ورودی سایت شما از نظر بازدید همان بخش هایی هستند که میتوانید برای پرورش فرصت ان ها را بهینه کنید و از محتوایی نظیر کتاب، صوت و تصویر و … استفاده کنید

میزان بازدید های لندینگ پیج خود را اندازه گیری کنید اینگونه میتوانید بفهمید چقدر و در چه شرایطی بیشترین بازدید ها را داشته اید و این میزان را حفظ یا بیشتر کنید .

اگر بازدید صفحه فرودتان شمارا راضی نمیکند تلاش بر روی وبلاگتان را از یاد نبرید یکی از مهمترین برنامه ها برای پرورش فرصت این است که به خوبی بتوانید بر روی وبلاگ خودتان کار کنید و فرصت ها را ایجاد کنید

افزایش میزان ورتبه تعامل ها و مکالمات در لندینگ پیج

تعریف: درصدی از بازدید کنندگان شما که میزان خرید انها و همجنین تمایل به حرید انها از طریق دانلود ها و… در سایت شما به ثبت رسیده است

چگونه استفاده کنیم؟

با این مشاهدات می توانید به خوبی میزان سرمایه گزاری خود برای ایجاد بازدید کننده را محاسبه کنید در این صورت می توانید انواع نرخ تبدیل را به کار بگیرید :

میزان نرخ تبیدیل بازدید کننده به فرصت (درصد  افزادی که به لندینگ پیج می آیند )

میزان نرخ تبدیل فرصت به مشتری ( درصد افرادی که به لندینگ امده و مشتری شده اند )

میزان نرخ بازید کننده به مشتری ( درصد افرادی که به سایت امده و مشتری شده اند )

شما باید قیف بازاریابی خود را مد نظر داشته باشید و سعی در ایجاد فرصت و فرصت ها را به مشتری تبییل کنید این کار از طرق مختلفی امکان پذیر است که در ادامه و بخش های دیگر کتاب توضیح داده ایم

نرخ پرش کاربران یا باونس ریت Bounce Rate:

به معنی میزان بازدید کنندگانی است که به محض ورود به سایتتان رفته اند بدون اینکه هیچ کاری انجام دهند

چگونه از ان استفاده کنیم ؟

یکی از دلایل این امر این است که وب سایت شما برای خوانندگان مفید نیست و جذابیت ندارد و یا اینکه از مراجع بدون ربط شما را لینک و به سمت سایت شما کاربر هدایت می شود و این می تواند به دلایل داخلی نظیر CTA های غیر واضح، محتوای ضعیف و… باشد . ساختار غیر اصولی سایت نیز می تواند در این مشکل وجود داشته باشد این مورد را حتما مد نظر داشته باشید و سعی کنید که حتما این درصد را پایین بیاورید

 

در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.