بازاریابی اینترنتی از تبلیغات کلیکی و وبلاگ نویسی تا بهینه سازی موتورهای جستجو و تحلیل آمار گسترده، متفاوت و بسته به نوع خود پیچیده است. هدف ما این است که فعالیت‌ها، پیشرفت‌ها و تاکتیک‌هایی که منجر به سود می‌شوند را پیدا کنیم.

پنج سال پیش، وبسایت Practical Ecommerce مقاله‌ای در رابطه با مهارت‌های حیاتی کار آفرینان منتشر کرد. پیشنهادهایی که در آن مطلب ارائه شد شاید به نوعی متضاد یکدیگر بودند؛ بتوانیم بنویسیم، بدانیم چگونه بیاموزیم، و شنونده‌ی خوبی باشیم. این مهارت‌ها توانایی‌های استراتژیکی بودند که هر کار آفرینی باید آن‌ها را داشته باشد.

بازاریابی اینترنتی

بر مبنای همین مهارت‌ها، می‌خواهیم چند توانایی تاکتیکی که به موفقیت در بازاریابی الکترونیکی شما کمک می‌کند را هم معرفی کنیم.

 

۱. نوشتن، بازاریابی محتوا

 

توانایی نوشتن در حقیقت همان توانایی ارتباط آنلاین است. هر توضیح مرتبط با محصول، هر پست وبلاگ، هر مقاله‌ی آموزشی، هر صفحه‌ی درباره‌ی ما، هر اسکریپت ویدیو نمودی از نوشتن است. نوشتن خوب به شما کمک می‌کند بازاریابی الکترونیکی خود را پیش ببرید. اما اگر در این زمینه موفق نباشید ارمغان آن خنده و شرمساری خواهد بود.

 

بگذارید با یک مثال بیشتر توضیح بدهیم. پیام زیر که یک پیام واقعی است با هدف اعلام شنبه‌ی داغ برای هزاران مشترک ارسال شده است:

 

«اگر منتظر یک تخفیف بهاره‌ی خوب بودید، صبر شما نتیجه داده است! شنبه‌ی داغ فروشگاه [حذف شده] آخر این هفته است، و با خرید در این روز از تخفیف‌های بزرگی برخوردار خواهید شد! علاوه بر این می‌توانید تا یک هفته از تخفیفات ما بهره مند شوید!»

 

واضح نوشتن یکی از ملزومات موفقیت در بازاریابی الکترونیک است.

 

۲. تحلیل داده، تجزیه و تحلیل آمار

 

بازاریاب‌های موفق برای گرفتن یک تصمیم خوب برای سرمایه گذاری در بازاریابی و ترقی، واقعیت‌ها و آمارها را می‌سنجند. توانایی در نظر گرفتن واقعیت‌ها و درک مفاهیم آمارها تحلیل داده نامیده می‌شود، که برای کسب و کارهای الکترونیکی مدرن حائز اهمیت است.

 

وبسایت Harvard Business Review در مقاله‌ای در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ در رابطه با میزان تاثیر تحلیل آمار بر کسب و کارها به مشاهدات زیر اشاره کرد:

 

  • بر اساس یک نظرسنجی، شرکت‌ها در سه سال آینده می‌خواهند تا ۷۳ درصد سرمایه گذاری خود در بخش تجزیه و تحلیل بازاریابی را افزایش دهند.
  • تحلیل داده بر بسیاری از حوزه‌های بازاریابی از جمله مالکیت مشتری، آمیخته بازاریابی، ابقای مشتری، شبکه‌های اجتماعی، بخش بندی و استراتژی پیشرفت تاثیر می‌گذارد.
  • شرکت‌های بازاریابی در بخش پردازش داده به اندازه‌ی کافی موثر نیستند.

 

آن بازاریاب‌هایی که بتوانند به شکل موثرتری داده‌ها را درک کرده و از آن‌ها استفاده کنند شانس بیشتری برای موفقیت دارند.

 

۳. آزمایش و جمع آوری داده

 

توانایی جمع آوری واقعیت‌ها و آمار مرتبط با توانایی بازاریابی شرکت شما پا به پای تفسیر و تحلیل داده قرار دارد.

 

مهارت بازاریابی دربر دارنده‌ی توانایی راه اندازی و بهینه سازی صحیح گوگل آنالیتیکز یا سرویس‌های مشابه با استفاده از گزارش‌های مشخص و معنادار برای کسب و کارهای الکترونیکی هم می‌باشد. این توانایی شامل درک چگونگی عملکرد آزمایشات و استفاده از پلتفرم‌های آزمایشگری چون Optimizely و موارد این چنینی است. مهارت مذکور علاوه بر این شامل توانایی جمع آوری داده از بسته‌های نرم افزاری شرکت مثل داده‌های فروش، گزارشات ایمیلی، یا مدیریت سفارش هم می‌شود.

 

بازاریابی اینترنتی

 

اگر بتوانید اطلاعات خوبی در مورد عملکرد بازاریابی خود گردآوری کنید، شانس بیشتری برای تصمیم گیری مناسب بر اساس آن اطلاعات خواهید داشت.

 

۴. طراحی

 

گرافیک و طراحی وبسایت پایه‌های بازاریابی آنلاین هستند. روش نمایش یک تبلیغ، مقاله یا حتی صفحه‌ی محصولات می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای بر چگونگی فهم پیام بازاریابی یا حتی محصول داشته باشد.

 

بازاریابی اینترنتی

 

لیز آلتون در پستی در سال ۲۰۱۳ در وبلاگ HubSpot نوشت: «کمپین‌ها برای بهبود نمای برندها یا سوق دادن مشتری‌ها در جهتی مشخص به منظور خرید محصولات یا خدمات یک شرکت هستند. یکی از عناصر حیاتی در تشویق مردم به خرید اعتماد است. برندها اساساً روشی هستند که مشتری‌ها از آن برای کد دادن به یک پیشنهاد خاص در ذهن خود استفاده می‌کنند. این برند نشانگر کیفیت و تجمل، یا راحتی و ارزش است.»

 

آلتون این گونه ادامه می‌دهد: «نام یک برند خلاصه‌ای از چیزی است که مشتری از آن می‌خواهد. هر روشی از ارتباطات اعم از پست‌های وبلاگی، بروشور، کمپین‌های کلیکی گوگل یا غرفه‌های نمایشگاهی از برند شما حرف می‌زنند. اگر طراحی کمتر از حرفه نباشد و با پیام اصلی برند به تناسب درآمده باشد، می‌تواند شما را چند سال جلو انداخته و تاثیر خوبی بر مشتری بگذارد. طراحی خوب بیانگر حرفه‌ای بودن، کیفیت و موقعیت یک شرکت در بازار است.»

 

برای موفقیت در تجارت الکترونیک این که سایت، تبلیغات و اجزای برند شما چگونه به نظر برسند مهم است.

 

۵. توسعه

 

توانایی کد نوشتن می‌تواند مزیت بسیار بزرگی برای بازاریاب‌ها باشد. اگر این توانایی در حد فهمیدن کدهای HTML و CSS هم باشد می‌تواند به شما کمک کند تا در وردپرس مقاله‌های بهتری ارسال کنید. یا در حد پیشرفته‌تر بتوانید ابزارها و گزارشات بازاریابی خود را طراحی کنید.

 

با اندکی تخمین، حداقل نیمی از مشاغل بازاریابی دیجیتال نیازمند کمی تخصص فنی هستند. چون بسیاری از فعالیت‌های آنلاین حداقل به فهم کد نیازمندند.

 

کد نویسی یاد بگیرید تا بتوانید کنترل بیشتری بر بازاریابی خود داشته باشید. با کنترل بیشتر احتمال موفقیت‌تان بیشتر می‌شود.

 

۶. تبلیغات

 

تبلیغات در کسب و کارهای الکترونیک باید برنامه ریزی، ایجاد، خریداری، اجرا و بررسی شود. این تبلیغات باید در کانال‌های مختلف و با استفاده از شکل‌های متفاوت رسانه مثل تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی، نمایش تبلیغات، تبلیغات محلی، تبلیغات موبایلی، پیام‌های بازرگانی ویدیویی و نظایر آن صورت بگیرد.

 

یک بازاریاب موفق می‌داند که تبلیغات چگونه کار می‌کند و به دنبال آن است تا بهترین بازگشتی را از سرمایه گذاری‌ها داشته باشد.

 

مدیریت تبلیغ یکی از مهمترین مهارت‌های بازاریابی است که یادگیری آن زمان‌بر بوده و حرفه‌ای شدن در آن فرصت زیادی می‌طلبد. ولی ارزش تلاش کردن را دارد. تبلیغات می‌تواند فروش و سود را به دنبال داشته باشد.

 

۷. بازاریابی ایمیلی

 

در یک مقیاس، نام دیجیتالی شما و بازاریابی ایمیلی می‌تواند یکی از بهترین راه‌های رسیدن به مشتریان آنلاین باشد. از این طریق به طور مستقیم می‌توانید با مصرف کنندگانی که کسب و کار شما را می‌شناسند و محصولاتتان را دوست دارند در ارتباط باشید.

 

در حقیقت، در نظرسنجی‌ای که توسط موسسه Direct Marketing Association از بازاریاب‌های آنلاین به عمل آمده واضح است که بسیاری معتقدند که پیش از این بازاریابی ایمیلی در واقع موثرترین ابزار بازاریابی بوده است.

 

بازاریابی اینترنتی

 

شاید یادگیری بازاریابی موثر از طریق ایمیل بهترین کاری است که می‌توانید برای بازاریابی الکترونیک خود انجام دهید.

 

۸. اتوماسیون بازاریابی

 

اتوماسیون بازاریابی می‌تواند موجب کاهش هزینه‌های بازاریابی، افزایش نرخ دستیابی، تقویت میانگین ارزش سفارش، و در برخی مواقع حتی بهبود تجربه‌ی خریدار شود.

 

اتوماسیون بازاریابی به عنوان یک مهارت همان فرآیندها و جریان‌های کاری موجود در پلتفرم‌هایی مثل Marketo، Infusionsoft یا حتی MailChimp است.

 

شما برای بازاریابی الکترونیکی خود باید به دنبال ابزارهای اتوماسیونی بگردید که متناسب با کسب و کار شما بوده و به آن‌ها وارد هستید.

 

۹. بهینه سازی موتور جستجو

 

بهینه سازی موتور جستجو همان فرآیند آماده سازی سایت برای دسترسی آسان خزنده‌های وب و ایندکس گذاری است. ایده این است که اگر گوگل، بینگ، و دیگر موتورهای جستجو به آسانی بتوانند سایت شما را پیدا و فهرست کنند، سایت به شکل ساده‌تری در صفحات نتایج مرتبط به نمایش در می‌آید.

 

هدف سئو این نیست که موتورهای جستجو را با محتوا یا کلمات کلیدی دروغین گول بزنیم، باید به موتورهای جستجو کمک کنیم تا محتوای سایت را پیدا کرده و آن را بفهمند.

 

با انجام درست این کار و تسهیل در یافتن سایت می‌توانید به موفق در بازاریابی برسید.

منبع

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.