بارها شنیده ایم که صاحبین کسب و کار ها حرف از شکست در فروش محصولی پر فروش می زنند! مثلا می شنویم که گاهی می گویند، به امید رشد و توسعه شرکت، محصول خود را متوقف کردیم و شروع به تولید محصول دیگری کردیم اما کاش اینکار را نکرده بودیم.

بای مارکتینگ: معمولا چنین تصمیم هایی حاصل تفکراتی است که موجب می شود به طور احساساتی آن هم از نوع منفی، بازار دیگری را بدون تست، بزرگتر و برتر بدانند و بعد اقدام به تولید محصولی دیگر کنند.

معمولا شروع تولید محصولی جدید منوط به متوقف کردن محصول قبلی است مگر اینکه مدیران آگاه باشند و روال را به طور موازی و کاملا ریسک پذیر، انجام دهند. .

اما همین اتفاق موجب شد که من به معرفی ۵ مرحله از عمر محصول بپردازم و در این باره کمی صحبت کنم.

دوره های طول عمر محصول به چه شکلی است.

این دوره ها از ایام تولید اولیه شروع می شود و تا زمانی که فروش آن به صفر می رسد ادامه می یابد.

منحنی عمر محصول

دوره اول از طول عمر محصول: دوره طفولیت

در دوره طفولیت محصول صرفا تولید شده و به بازار معرفی می شود. در این دوره انتظار نداریم که همه محصول ما را بفروشند. معمولا در چنین حالتی محصول کم و بیش فروش دارد ولی گاهی وارد سود منفی هم می شود!

دوره دوم از طول عمر محصول: دوره فزونی فروش

در این مرحله اوضاع چنان که باید خوب نیست اما فروش نسبت به روزهای اول خیلی بهتر شده است. بسیاری از کسب و کارها در همین مرحله خسته می شوند و توهم ترک تولید آن ها را ورشکست می کند.

دوره سوم از طول عمر محصول: دوره رشد و جوانی

در این مرحله محصول کاملا شناخته شده و به خوبی در بازار جا افتاده و به فروش می رسد. این دوره دقیقا همان دوره ای است که اوضاع شرکت ها واقعا خوب می شود و به آن صبر پس از دوران سختی می گویند.

دوره چهارم از طول عمر محصول: افول محصول

تقریبا می توان دوره دوم و چهارم را مثل هم انگاشت. در این دوره محصول کم فروش می شود و کم فروش می شود تا اینکه به مرحله بعد می رسد که مرحله مرگ محصول است.

دوره پنجم از طول عمر محصول: مرگ محصول

در این دوره محصول کم کم به مرحله ۱ و حتی پیش از ان بر می گردد. با تحقیقات درست بازار می توان متوجه شد در چنین شرایطی، محصول دارای یک سری رقبای قدر و جدید تر شده و این دلیل افول آن است. محصول رو به رشد منفی می گذارد و در چنین حالتی است که باید محصول را کنار گذاشت.

البته پیش بینی ها از دوره چهارم صورت می گیرد و بدین صورت می توان به راحتی تدابیر برای تولید محصول جدید اندیشید.

هدف من از توضیح این مقاله این بود که به این توجه کنید که محصول شما در چه دوره ای قرار دارد و جهت گیری های درست را انجام دهید. معمولا حاصل تلاش های شما در دوره سوم به بار خواهد نشست..

برخی از محصولات دوره رشد طولانی دارند و شرکت های سازنده آن موفق ترین شرکت های روزگار به شمار می آیند. البته دلیل آن هم بر شما پوشیده نیست.

در این باره دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.