وقتی بحث بازاریابی محتوا به میان می آید، چیزی که بیشتر از همه چشمک می زند بحث افزایش نرخ تبدیل است اما عموما فروشنده ها به شبکه های اجتماعی و بهینه سازی موبایل و حتی برندینگ بیش از این مقوله مهم دقت می کنند. در این مقاله قصد داریم با توصیفی گیرا به شما بگوییم که برخی کسب و کارهای آنلاین چگونه با ترفند های ساده فروش خود را نجومی کرده اند.

بازاریاب‌های آنلاین دیگر ترافیک وب را به عنوان معیار اول بررسی‌های خود در نظر نمی‌گیرند. چون اگر کسی چیزی نخرد، ارزش داشتن میلیون‌ها بازدید کننده به چیست؟

تحقیقات نشان می‌دهد که از هر ۹۲ دلاری که برای بازاریابی هزینه می‌شود، تنها ۱ دلار صرف تبدیل بازدید کننده به مشتری می‌گردد..

 این روش باید تغییر کند!

بازاریابی محتوا

پس راهنماهای بهینه سازی نرخ تبدیل کجا هستند؟

اگرچه بهینه سازی نرخ تبدیل به اندازه‌ی بازاریابی محتوایی اهمیت دارد، اما هنوز به اندازه‌ی کافی به این مسئله پرداخته نشده است. اگر به سرویس Google Trends نگاه کنیم، می‌بینیم که در مقایسه‌ی عبارت‌های جستجو شده‌ی مربوط به بازاریابی محتوایی و بهینه سازی نرخ تبدیل، آمار حتی نزدیک یکدیگر هم نیستند.

بهینه سازی نرخ تبدیل

اما دلیل این مسئله چیست؟

اکثر مختصصان نرخ تبدیل می‌گویند که علم خاصی برای درک مشتری و عواملی که آن‌ها را مجاب به خرید می‌کنند وجود دارد. در حقیقت به همین خاطر است که راهنماها و مقالات موجود در این رابطه به اندازه‌ی کافی نیستند. تقریباً برای هر صعنتی در هر جای دنیا راهنمایی برای تولید مطالب با کیفیت وجود دارد.

قراردادهایی داشتم که در کمتر از ۱۰ دقیقه بسته شده‌اند، اما نتیجه‌ی آن‌ها تا ۵۰۰ هزار دلار افزایش فروش هم بوده است. در ادامه‌ی مطلب از ۴ نکته‌ی ساده در رابطه با نرخ تبدیل می‌گویم که می‌تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند.

۱. مزایای خود را توضیح دهید

بای مارکتینگ: شرکت Hurtigruten در سال ۲۰۰۹ سیستم رزرو آنلاین خود را راه اندازی کرد. ما برای افزایش تعداد رزروهای آنلاین این شرکت صفحه‌ای ایجاد کردیم که با اتصال مستقیم به سیستم رزرو آنلاین وضعیت همه‌ی سفرهای دریایی در دسترس این شرکت را نشان دهد.

تا ۱.۵ سال این وبسایت به طور تقریبی روزانه ۳۰۰ بازدید داشت. بنابراین برای بهبود اوضاع تصمیم گرفتیم برتری‌های سیستم رزرو آنلاین را نسبت به تماس گرفتن با مرکز تماس به بازدید کنندگان توضیح دهیم. پس در لیستی با ارائه‌ی ۵ مورد گفتیم که چرا باید از رزرو آنلاین استفاده کنید.

 • رایگان بودن رزرو آنلاین
 • تضمین رزرو آنلاین
 • فرآیند ۱۰۰٪ ایمن سفارش
 • استفاده‌ی راحت از سیستم رزرواسیون
 • پشتیبانی مشتریان و امکان گفتگوی زنده ۲۴/۷

نوشتن این ۵ ویژگی کمتر از ۵ دقیقه زمان برد، اما تاثیر آن با افزایش ۱۹۳ درصدی میزان رزروها همراه بود. این رشد بی‌نظیر در نهایت منجر به افزایش تقریبی سود سالانه‌ی ۱۰۰ هزار دلاری شرکت شد.

افزایش نرخ تبدیل

۲. گردآوری بازخوردهای مشتری

نظرسنجی کردن از مشتریان و گردآوری بازخوردهای آن‌ها برای بهبود محصول یا خدمات شما امری حیاتی است. شما می‌توانید با استفاده از سرویس Qualaroo در ازای پرداخت ماهیانه ۷۹ دلار، بازخورد مشتریان خود را به صورت مستقیم از طریق یک پنجره‌ی نظرسنجی که دارای پاسخ‌های از پیش تعیین شده است، گردآوری کنید. با پرسیدن چند سوال ابتدایی می‌توانید اطلاعات فوق العاده‌ای به دست آورید. سوال‌هایی مثل سوال‌های زیر بپرسید:

 • این صفحه به چه اطلاعات دیگری نیاز دارد؟
 • برای بهبود سایت‌مان چکار کنیم؟
 • ممکنه سایت ما را به دوست خود معرفی کنید؟

ما در وبسایت nameOn تصمیم گرفتیم تا با استفاده از سرویس Qualaroo هر گاه بازدید کننده‌ای قصد داشت سایت را ترک کند از او بپرسیم «چه چیزی باعث شد خرید خود را تکمیل نکنید؟»

نظرسنجی کردن از مشتریان و گردآوری بازخوردهای آن‌ها برای بهبود محصول یا خدمات شما امری حیاتی است

یکی از پاسخ‌های ارسالی این بود که بازدید کننده‌ها بدون داشتن Javascript قادر به ادامه دادن سفارش خود نیستند.

با مقایسه‌ی آمارهای نرخ تبدیل و سودآوری Google Analytics در مرورگرهای فایرفاکس، سافاری و کروم فهمیدیم که با توجه به پشتیبانی نشدن Javascript در سافاری، کاربران این مرورگر خریدی نداشته‌اند. با انجام آزمایشاتی در این رابطه فهمیدیم که اگر در حال استفاده از آیپد یا آیفون باشید، دکمه‌ی Continue to Payment برای شما کار نخواهد کرد. یعنی ۳۹۰۰ کاربر سافاری به سایت آمده‌اند، در حالی که نمی‌توانستند سفارشی ثبت کنند!

افزایش فروش

نرخ تبدیل در مرورگرهای فایرفاکس و کروم تقریباً ۸-۱۰ درصد بود، بنابراین با رفع این مشکل توانستیم فروش سالانه را تا ۶۰ هزار دلار افزایش دهیم.

۳. استفاده از وبسایت را ساده کنید

یکی دیگر از نظرسنجی‌های خود را به وسیله‌ی سرویس iPerceptions (با نام قبلی ۴Q) انجام دادیم. این سرویس یک ابزار نظرسنجی رایگان است که از بازدید کنندگان شما سه سوال ساده می‌پرسد:

 • به تجربه‌ی استفاده از این سایت چه نمره‌ای می‌دهید؟
 • هدف اولیه‌ی بازدید شما از این سایت چه بود؟
 • آیا به هدف خود از بازدید این سایت رسیده‌اید؟

با استفاده از بازخوردهای به دست آمده می‌توانید محتوای موجود در سایت خود را با توجه به نیازهای مشتری اولویت بندی کنید. ۴۰ درصد بازدید کنندگان در Hurtigruten به دنبال اطلاعاتی در مورد قیمت محصول بودند. قیمت تورهای دریایی در سیستم رزرو موجود بود، اما می‌خواستیم به شکل ساده‌تری آن را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهیم.

ما یک صفحه‌ی قیمت ایجاد کردیم و آن‌جا قیمت‌های سالانه‌ی هر ماه را برای پرفروش‌ترین تورها به نمایش گذاشتیم. تاثیر این صفحه خیلی زود و در عرض شش ماه با بیش از ۶۰ هزار بازدید همراه بود، که این صفحه را از نظر تعداد بازدید به سومین صفحه‌ی برتر سایت تبدیل کرد.

بازاریابی اینترنتی

هزاران نفر هم رزرو خود را از طریق همین صفحه انجام دادند که باعث فروش بیش از ۳۰۰ هزار دلاری شرکت گردید.

۴. با کسانی که سایت شما را رها کردهاند تماس بگیرید

بازاریابی ایمیلی قدرتمند است! کسانی که فرآیند سفارش را رها کرده‌اند تقریباً از شما خرید کرده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که به طور میانگین ۹۰ دقیقه مهلت دارید تا با کسی که سفارشش را رها کرده تماس بگیرید. پس از گذشت این زمان، آن‌ها به احتمال زیاد شما و فروشگاه‌تان را فراموش خواهند کرد..

ما از هر سفارش ثبت شده در سیستم رزرو Hurtigruten یک ایمیل دریافت می‌کنیم. این کار به ما کمک می‌کند تا اطلاعات خوبی کسب کنیم، اطلاعاتی مثل این که کدام تورهای دریایی محبوب‌ترند، سفارشات از کجا ثبت می‌شود، میانگین تعداد مسافر چقدر است و غیره. علاوه بر این دسترسی به رزروها به ما این امکان را می‌دهد تا ببینیم که کدام سفارش شروع شده اما تکمیل نشده است.

سیستم رزرو آنلاین اجازه می‌داد تا کاربر بدون پرداخت آنی وجه هم رزرو خود را انجام دهد. اما پس از ثبت سفارش ایمیلی به شخص ارسال می‌شد و به او گفته می‌شد که اگر تا ۴۸ ساعت آینده پرداخت انجام نشود، رزرو آن‌ها لغو خواهد شد.

ولی ما این سیستم را تغییر دادیم، و در روز دوم با ارسال یک ایمیل شخصی سازی شده از سرویس شخصی‌مان به مشتری اطلاع می‌دادیم که مهلت ۴۸ ساعته‌ی پرداخت به ۷۲ ساعت افزایش یافته است. بنابراین زمان بیشتری برای واریز اولین وجه خواهید داشت.

بازاریابی محتوا

ما این ایمیل را به صورت تصادفی برای ۲۵ نفر فرستادیم، در حالی که فقط می‌توانستیم تا ۱۶ جای خالی رزرو کنیم. اما در نهایت به ۵۰ هزار دلار فروش آنلاین دست یافتیم.

جمع بندی

همه‌ی روش‌های بهینه سازی نرخ تبدیل نیازمند راه حل علمی نیست. شما می‌توانید این کار را با حرف زدن با مشتریان خود و جمع آوری بازخوردهای آن‌ها شروع کنید. من با همین روش‌های ساده توانستم بیش از ۵۰۰ هزار دلار درآمد بیشتر کسب کنم.

شما چه راه‌های برای بهینه سازی نرخ تبدیل می‌شناسید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید! و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.