از کجا باید شروع به کار کنیم؟

          از ابزار درست و راه و شیوه درست استفاده کنید              

تراکم جملات و کلمات در یک نقطه از اسلاید می­تواند به طور فزاینده ای مشاهده پذیری و خوانایی اسلاید را کاهش دهد، شما به عنوان نویسنده و مخاطبانتان با اسلاید در ارتباط هستید، شما باید از اسلاید برای بیان مفهوم استفاده کنید و سخنرانی تان را موثر تر کنید و مخاطب هم قبل از سخنرانی  و توجه به شما، توجه خاصی به اسلاید دارد

متاسفانه عاداتی منفی با ریشه هایی عمیق منجر می­شوند که چنین سخنرانی هایی غیر موثر ارائه شوند،این عادات بسیار سخت تغییر می­کنند. اما این را هم در نظر بگیرید که مخاطبین یا به سخنران توجه دارند و سخنان وی را گوش می­کنند و یا اینکه توجه شان به اسلاید است و هر گز این دو کار را با هم انجام نمی دهند. به راستی چرا ؟ افراد عموما تمرکز بر یک حالت کلامی و شفاهی خاص دارند و سخنرانی سخنران و اطلاعات روی اسلاید نیز این نوع حالت می­باشند که با هم تضاد  دارند.

از سوی دیگر افراد به راحتی می­توانند همزمان به ارتباطات بصری و کلامی توجه کنند، و از اسلاید و داده های روی آن به عنوان مرجعی برای سخنان سخنران استفاده کنند.

تراکم جملات و کلمات در یک نقطه از اسلاید می­تواند به طور فزاینده ای مشاهده پذیری و خوانایی اسلاید را کاهش دهد.

به هر حال استفاده از داده های زیاد می­تواند گاهی مناسب باشد اما یک سخنران باید توجه داشته باشد که از این اطلاعات به میزان متوسط استفاده کند در بسیاری از موارد نرم افزارها برای استفاده در طراحی سخنرانی مورد استفاده قرار می­ گیرند و این نرم افزارها هستند که سخنرانی را می ­سازند. آقای Garr Reynolds نویسنده کتاب Presentation Zen این موضوع را در کتاب خود با عنوان slideuments یاد کرده است. قبل از شروع و برنامه ریزی برای سخنرانی بعدی توجه داشته باشید که از چه برنامه ­ها و نرم افزارهایی می­ توانید برای سخنرانی استفاده کنید؟ در هر دو صورت، داده های سخنرانی خود را همه در اسلاید جمع آوری کنید یا به مخاطبانتان به عنوان افرادی باهوش برای استفاده و پخش اسلاید­ها اعتماد کنید.

ارتباطات برای این است که مخاطبان را درگیر حس خود کنید به طوری که آن­ها دریابند چرا ناراحت هیجان زده و …. هستید. اگر می­خواهید فقط آمار و ارقام برای مخاطبین ارسال کنید جلسه را کنسل کنید و برای آن­ها گزارشی چاپی ارسال کنید.

Seth Godin نویسنده کتاب Really Bad PowerPoint.

مردم شما را بخاطر زمان گذاشتن برای ساختن یک سخنرانی خوب برایشان دوست خواهند داشت.

این ارائه در درجه اول به سخنرانی­ها بر مبنای موارد زیر تمرکز دارد.

اسلاید سازی

اسناد: محتوای متراکم سخنرانی، که به عنوان یک سند مورد بحث،یا witepaper یا slideument

اگر یک اسلاید بیش از ۷۵ کلمه محتوا داشته باشد باید این میزان را کم کنید و داده های کاهش یافته را در یادداشت های خود ذکر کنید که سخنرانی شما در بردارنده آن­ها باشد نه اسلاید. اگر جلسه به نحوی است که شما میزبان یک ملاقات هستید می­توانید این اطلاعات را به مخاطب دهید تا قبل از جلسه آن­ها را مطالعه کنند و  با داشتن اطلاعات پیش زمینه ای، وارد جلسه شوند و بتوانند روی این داده­ها صحبت کنند و تصمیم بگیرند.

Teleprompter

Teleprompter : متن پیش روی مخاطبان و سخنران که مخاطب اغلب در این موارد یا به سخنران گوش می­دهد یا متن را می­خواند.

عموما به دلیل کمبود وقت برای تمرین و تکرار محتوای سخنرانی توسط سخنران ، اسلاید هایی با ۵۰ یا بیش از ۵۰ کلمه درست می­شود که متاسفانه بیشتر افراد حرفه ای این کار را می­کنند، این افراد هنگام سخنرانی پشت به مخاطب دارند و در حال سخنرانی از روی اسلاید می­باشند که شاید مخاطب هم در خواندن آن چندان سریع عمل نکند اما پس از خواندن باید منتظر عکس العمل و سخنرانی باشد.

presention

سخنرانی یا ارائه

اسلاید به طور موثری برای کمک به سخنران برای تقویت سخنرانی و محتوای قابل ارائه به کار می­رود:

ارائه، تمرکز بر روی سخنران، ایده های رویایی ومحتوایی که سخنران می­خواهد آن را منتقل کند دارد

اسلاید هایی که به رابطه دیداری را تقویت می­کنند و موجب کاهش حواسپرتی می­شوند موجب می­شوند که مخاطبین روی هر دو مورد مذکور تمرکز کنند. طراحی و ساخت چنین اسلایدی مستلزم زمان گذاشتن است اما نتیجه مورد نظر ارزش آن را دارد که کمی برای این مورد زمان بگذارید

مخاطبان به طور همزمان یا به سخنرانی شما گوش می­دهند یا به مطالعه اسلاید می­پردازند و انجام این دو کار در یک زمان امکان پذیر نیست. .

از خود بپرسید که آیا می­خواهید مخاطب به شما گوش دهد یا فقط به اسلاید متوجه باشد؟

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.