بعد از اینکه سایت فروشگاهی خود را راه اندازی کردم، به انتظار فروش بالا بودم اما بعد از اینکه بیش از  ۲۰۰ محصول به سایت منتقل نمودم متوجه شدم که تعداد زیاد محصولات تضمینی برای افزایش فروش نیست. هر چند فروش هایی هم در سبد خرید مشتریان ثبت شد اما انتظار ما چیزی بالاتر از این بوده است. لطفا راهنمایی کنید.

جملات بالا حاصل سوالات مشابهی است که بارها شنیده ایم اما سوالی که در روزهای اخیر از بای مارکتینگ در این باره پرسیده شد، موجب شد نسبت به پاسخ آن کمی جدی تر باشیم. از این رو به چالش سوال این دوست مان می پردازیم.

هر چند بایک پست نمی توان به طور کامل به این چالش پرداخت اما سعی می کنیم با ارائه ی خط مشی های اصولی و کلی، دید شما را باز تر کنیم.

پا گذاشتن در عرصه ی تجارت الکترونیک تنها به راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی یا وب سایت خدماتی محدود نمی شود. در واقع این اول راه است.  در واقع برای موفقیت در تجارت الکترونیک نیاز به پیش زمینه هایی دارد. ما این پروسه را به سه حالت تقسیم می کنیم : راه اندازی تجارت الکترونیک

قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی

حین راه اندازی فروشگاه اینترنتی

بعد از راه اندازی فروشگاه اینترنتی

حالا با توجه به این سه حالت به توضیحاتی می پردازیم تا افرادی که در پروسه ی تجارت الکترونیکی خود با چالش هایی روبرو هستند بتوانند بهترین پاسخ خود را بگیرند.

اولین مرحله این است :

قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی

پیش از اینکه شما ایده ی تجارت الکترونیک خود را عملی کنید باید به چندین سوال پاسخ دهید:

من می خواهم چه محصولی بفروشم؟

چه کسانی مشتری محصولات من هستند؟

آیا محصول ما از نوع محصول پر فروش است؟

آیا بازار آنلاین به این محصول نیاز دارد ؟

این محصول مکمل چه محصولاتی است ؟

آیا مشتریان این محصول در دنیای مجازی نیز حضور دارند ؟

از چه کانال هایی می توانم به مشتریانم دست پیدا کنم ؟

آیا امکان بازار سازی برای این محصول وجود دارد؟

کانال های بازاریابی اینترنتی برای فروش محصول مد نظر ما چیست؟

کدام مدل از بازاریابی برای این محصولات مفید و موثر است؟

این ها و چند سوال دیگر از جمله سوالاتی هستند که ما طی مشاوره با مشتری ها از آن ها سوال می کنیم. این سوالات مهم ترین سوالاتی است که موفقیت تجارت الکترونیک به آن وابسته است.

حین راه اندازی فروشگاه اینترنتی

اگر در مرحله پیش توانستید پاسخ های قانع کننده و عملکرد های امید بخش برای تجارت آنلاین خود، به دست آورید باید وارد پروسه ی راه اندازی تجارت الکترونیک شوید. در واقع اگر پاسخ شما به سوال ۶ ام از مرحله قبل ” خیر ” باشد به طور کلی باید ایده ی خود را کنار بگذارید. اما اگر پاسخ ها به صورت واقعی بیانگر نیاز تجارت الکترونیک به محصولات شما است باید به مرحله ی راه اندازی وارد شوید.

در این مرحله باید به یک سری مسائل توجه داشته باشید که در زیر آن ها را لیست کرده ایم:

 راه اندازی تجارت الکترونیک

در وب سایت فروشگاهی تان امکان بازاریابی محتوا فراهم شود.

زیر ساخت های لازم برای تجارت الکترونیکی طی سال های آینده در آن لحاظ شود.

کد های سایت به صورت بهینه سازی شده ایجاد شوند.

از ” روانشناسی رنگ در بازاریابی ” در فروشگاه تان بهره ببرید.

وب سایت فروشگاهی خدماتی خود را کاملا SEO-Friendly طراحی کنید.

تا پایان طراحی سایت، به دنبال استراتژی تولید محتوا، برندینگ، بازاریابی و بهینه سازی سایت باشید تا بعد از طراحی آن ها را اعمال کنید.

بعد از راه اندازی فروشگاه اینترنتی

تصور می کنیم که تمام موارد در دو مرحله ی پیش را به ترتیب پشت سر گذاشتید و تا کنون به درستی عمل کرده اید. این تضمینی برای موفقیت تجارت الکترونیک و پر بازده بودن وب سایت شما نیست. همه چیز به عملکرد شما و بازاریاب تان در مرحله سوم بر می گردد. وقتی که وب سایت راه اندازی شد، محصولات را به وب سایت خود به طور کاملا سئو فرندلی افزودید، وقت آن می رسد که به فعالیت های بازاریابی و بازارسازی نیز مشغول شوید.

هر فروشنده ای بعد از مدتی متوجه می شود که تمام محصولات فروشگاهش متقاضی ندارند و در بهترین حالت ۱۰ محصول آن فروش حداکثری دارند. به همین دلیل است که ما در پروسه ی آنالیز سئوی سایت های تجاری، مبنای کار خود را بر اساس ۵ و ۱۰ محصول قرار داده ایم.

 راه اندازی تجارت الکترونیک

با توجه به تجارب بای مارکتینگ، در مراحل تجارت الکترونیک، اگر روزانه بیش از ۸ ساعت به طور اصولی و اساسی برای توسعه فروشگاه اینترنتی خود وقت بگذارید، بعد از گذشت ۹۰ تا ۱۸۰ روز، فروش هایی خواهید داشت.

در این شرایط باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

کدام محصولات فروش بیشتری دارند؟

ترافیک سایت شما بیشتر از کدام کانال هاست؟

ترافیک سایت شما برای چه محصولاتی بیشتر است؟

با جستجوی کدام کلمات کلیدی کاربران بیشتر به صفحه محصولات شما می آیند؟

وقتی که بتوانید برای این سوال ها پاسخ پیدا کنید از عملکرد خود مطلع خواهید شد، بنابراین برای بروز رسانی استراتژی ها خود بیشتر از قبل واقع نگر خواهید بود و موثر تر عمل خواهید کرد.

فرض کنید در پروسه ی بازاریابی خود، بجای سئو سایت که تلاشی دائمی و موثر با بازدهی بالاست، از تبلیغات کلیکی در سایت ها یا گوگل استفاده کرده اید. برای این پروسه اگر ۳۰۰ هزار تومان خرج کرده اید، و از این ناحیه ۴۰۰ هزار تومان درآمد داشته اید. در چنین شرایطی آیا عاقلانه است که سریعا همین پلن را تمیدید کنید؟

مسلما پاسخ منفی است. در چنین شرایطی باید به آنالیز و میزان در آمد زایی هر کلمه دقت کنید.

ممکن است شما پلن تبلیغات کلیکی خود را برای ۴ کلمه تنظیم کرده باشید و در نهایت با جدولی مثل زیر روبرو باشید :

کلمه اول = ۲۰ کلیک ۳ فروش

کلمه دوم = ۳۰ کلیک ۵ فروش

کلمه سوم = ۲۰ کلیک، ۱۳ فروش

کلمه چهارم = ۲۵ کلیک ۲۰ فروش

در این حالت باید به تناسب میان میزان فروش ها بر میزان کلیک ها دقت کنید. قطعا برای کلمه اول، کمپین موفق نبوده است. البته مشکل به خودی خود بخاطر کمپین نیست و ممکن است مسائل دیگری نیز در این موضوع دخیل باشند اما به طور انتزاعی برای انتخاب  بهترین حالت در تبلیغات کلیکی باید به درصد میزان فروش بر کلیک توجه داشته باشید. بای مارکتینگ طی مشاوره هایی این موضوع را به شما کاملا شفاف توضیح خواهد داد.

 راه اندازی تجارت الکترونیک

در این حالت کلمه سوم و چهارم بهترین انتخاب برای سرمایه گذاری های بعدی است.

شما در کمپین تبلیغاتی و بازاریابی خود با شماری از ابزار نظیر پنل اس ام اس، ایمیل مارکتینگ، شبکه های اجتماعی، تبلیغات بنری، تبلیغات متنی، تبلیغات کلیکی و غیره استفاده می کنید که بازدهی این ابزارها به چند گزینه بستگی دارد:

اول به نوع کسب و کار شما

دوم به روش و شیوه ی استفاده از ابزارها

سوم به مشتریان و میزان استفاده از ابزارها

چهارم به مدت زمان استفاده از ابزارها

پنجم نوع تلفیقی ابزارها و خلاقیت

ششم مزیت رقابتی در استفاده از ابزارها

میزان موفقیت کمپین نیز باید به طور مجزا ( هر ابزار جدا ) و به طور ترکیبی مورد ارزیابی قرار گیرد تا بتوان وقت را به خوبی در کانال های زود بازده تر و پر بازده تر سرمایه گذاری کرد.

به طور کلی، هر تجارت الکترونیکی نیاز به بررسی انالیز و بروز رسانی مستمر استراتژی ها دارد.

بررسی عملکرد رقبا نیز بسیار اهمیت دارد. در پاسخ سوال دوستی که منجر به ایجاد این پست شد، باید بگوییم که اگر همه چیز به طور اصولی و خلاقانه انجام شود، هرگز شرایط به یک حالت نخواهد ماند.

 راه اندازی تجارت الکترونیک

اگر شما نیز می خواهید در مورد رونق تجارت آنلاین خود از بای مارکتینگ مشاوره بگیرید و از تجربیات آن بهره مند شوید می توانید از بخش ارتباط با ما اقدام کنید.

 

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.