گوگل آنالیتیکس به هنگام افزایش یا کاهش ناگهانی ترافیک وبسایت امکان ارسال ایمیل و SMS را فراهم کرده است. استفاده از این هشدارها ساده می‌باشد.

ترافیک سایت فقط یکی از چندین پارامتری است که می‌توانید بر آن نظارت کنید. فرض کنید شما یک سایت فروش پاپ کورن دارید و روزانه حدود ۵۰ بسته می‌فروشید. اما دیروز فقط چهار بسته فروختiید و آن قدر درگیر تولید پاپ کورن بودید که متوجه این افت در خرید نشدید.

اگر هفته‌ی گذشته پنج دقیقه برای ایجاد چند هشدار از جمله هشداری برای افت ناگهانی فروش وقت گذاشته باشید، حالا که تعداد فروش‌ختن تا این حد پایین آمده است هشدار دریافت می‌کنید. اما دلیل این مسئله لینک خرابی بوده که به صفحه‌ی پرداخت محبوب‌ترین طعم‌های پاپ کورن فروشگاه شما منتهی می‌شده است. پس شما لینک را تصحیح می‌کنید، و این هشدار هفته‌ی شما را نجات می‌دهد.

 

چگونه هشدار سفارشی در گوگل آنالیتیکس تعریف کنیم؟

وارد حساب گوگل آنالیتیکز خود شوید و زبانه‌ی Admin را انتخاب کنید. از آن‌جا، از بخش View Settings گزینه‌ی Custom Alerts را انتخاب نمایید. سپس با استفاده از مراحل زیر هشدار خود را تعریف کنید.

۱. یک نام برای هشدار خود بسازید. این نام در واقع همان خط عنوان در ایمیل ارسالی خواهد بود، پس سعی کنید اسمی بگذارید که واضح باشد.

۲. اگر چند نما دارید، می‌توانید همه‌ی نماهایی که فکر می‌کنید به هشدار نیاز دارند را انتخاب کنید.

۳. period مشخص می‌کند که می‌خواهید گوگل هر چند وقت یکبار داده‌های شما را بررسی کند. روز، هفته یا ماه را انتخاب کنید. ما بررسی روزانه را پیشنهاد می‌کنیم.

۴. تیک گزینه‌ی ایمیل را بزنید و آدرس همه‌ی ایمیل‌هایی که می‌خواهید این هشدار را دریافت کنند را وارد نمایید.

۵. اگر می‌خواهید از طریق SMS هم هشدار دریافت کنید، بر روی گزینه‌ی Set up your mobile phone کلیک کنید و شماره تلفن خود را وارد نمایید.

۶. منوی کشویی سبز رنگ لیست ابعاد مختلف است که برای فیلتر کردن یا بخش بندی هشدار استفاده می‌شود. در حالت عادی بهتر است این گزینه را به صورت پیشفرض یعنی All trafic باقی بگذارید.

۷. منوی کشویی آبی رنگ لیست معیارهای مختلف است که مشخص می‌کند از چه چیزهایی می‌خواهید اندازه گیری شود. علاوه بر این امکان وضعیت و مقدار سرحد هشدار را مشخص می‌کند.

۱۰ مثال برای هشدارهای سفارشی گوگل آنالیتیکس

ترافیک ثابت: این هشدار نشان می‌دهد که هیچ کس از وبسایت شما در یک مدت زمان مشخص بازدید نکرده است. اگر این هشدار را دریافت کردید، حتماً به آن توجه کنید و کاری در قبال آن انجام دهید. آیا تغییری در وبسایت شما باعث شده گوگل آنالیتیکز دیگر نتواند داده‌ها را جمع آوری کند؟ آیا سایت شما از دسترس خارج شده است؟ این یک هشدار بحرانی است که همه‌ی صاحبان سایت‌ها باید به آن رسیدگی کنید.

هشدار در آنالیتیکس

افت ترافیک: این هشدار زمانی رخ می‌دهد که ترافیک سایت شما کاهش یافته باشد. اگر ترافیک شما از یک آخر هفته تا آخر هفته‌ی دیگر نوسان دارد، می‌توانید آن را با یک روز مشابه در هفته‌ی قبلی مقایسه کنید. شما می‌توانید این هشدار را برای نظارت بر ترافیک کل وبسایت یا صفحات خاص تعریف کنید. برای مثال اگر صفحه‌ی پرداخت شما معمولاً در روز ۱۰۰ بازدید کننده دارد، می‌توانید فقط آن صفحه را بازبینی کنید.

هشدار در آنالیتیکس

افزایش ترافیک: خوب است بدانیم چه زمان‌هایی ترافیک وبسایتمان بیشتر از حد معمول شده است. شاید یک پست در شبکه‌های اجتماعی، یک کمپین ایمیلی جدید یا پستی توسط یک رسانه در مورد کسب کار شما این ترافیک را به سایت‌تان آورده است.

هشدار در آنالیتیکس

افت تراکنشها: کسب و کارهای الکترونیک باید همیشه وضعیت پرداخت‌های سایت‌هایشان را بررسی کنند. برای مثال در صورتی که تراکنش‌ها بیش از ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده باشند هشدار زیر فعال خواهد شد.

هشدار در آنالیتیکس

افت سود: برای ایجاد این هشدار باید چندتا از گزارشات خود را بررسی کنید. برای مثال عایدی شما ممکن است در آخر هفته کم شود. بنابراین دقت کنید که مقدار گزینه‌ی compared to به صورت same day previous week باشد. اگر هشدار شما زود به زود فعال می‌شود، آستانه‌ی آن را تغییر دهید. این هشدار علت افت سود را اعلام نمی‌کند، ولی از شما می‌خواهد تا با ورود به گوگل آنالیتیکز شرایط را بررسی کنید.

هشدار در آنالیتیکس

افزایش ترافیک از شبکههای اجتماعی

آیا در توئیتر، فیسبوک یا اینستاگرام یک پست موفق داشته‌اید؟ اگر بتوانید پست‌های مفید و غیرمفید را پیدا کنید، می‌توانید چشم انداز بهتری نسبت به سلایق دنبال کنندگان خود داشته باشید.

هشدار در آنالیتیکس

افزایش میانگین زمان بازگذاری صفحه

زمان بارگذاری صفحه یکی از معیارهایی است که باید به آن توجه کنید. اگر زمان بارگذاری افزایش پیدا کند، می‌توانید تاثیر آن را ببینید. شما می‌توانید این هشدار را برای انواع مختلف دستگاه‌ها مثل موبایل، تبلت و دسکتاپ تعریف کنید. علاوه بر این می‌توانید داده‌ها را بر اساس کشور تقسیم نمایید. معمولاً ترافیک بین الملل کسب و کارهای آمریکایی که سرورهایشان درون آمریکاست زمان بارگذاری بالاتری را تجربه می‌کنند.

هشدار در آنالیتیکس

افزایش نرخ دفع کاربر یا نرخ پرش کاربر یا Bounce Rate

نرخ دفع درصد بازدیدهایی است که بدون تعامل با صفحه از همان صفحه به سایت شما وارد و از آن خارج می‌شوند. این ترافیک شامل بازدید کننده‌هایی است که وارد سایت شما می‌شوند، آن صفحه را بوکمارک کرده و مرورگر را می‌بندند. نرخ دفع با توجه به سایت و تجارت شما تغییر می‌کند.

هشدار در آنالیتیکس

افت نرخ دستیابی به هدف

شما می‌توانید با کم یا زیاد شدن نرخ دستیابی به هدف هشدار دریافت کنید. از اهداف تنظیم شده سود ببرید و همیشه هشدارها را دنبال کنید. در تصویر زیر مثالی از یک هشدار مشخص است که با کاهش ۳۰ درصدی نرخ دستیابی به Contact Us – Thank You فعال می‌شود.

هشدار در آنالیتیکس

افزایش درصد بازدیدهای جدید

جذب بازدید کنندگان و مشتریان جدید مشکل است. اما می‌توانید هشداری تعریف کنید که سفارشات کاربران جدید را دنبال کند. شما می‌توانید صفحاتی که مشتریان جدید مشاهده کرده‌اند را ببینید و سپس برای آن‌ها ایمیل‌هایی با پیشنهادات ویژه ارسال کنید.

هشدار در آنالیتیکس

ابزارهای دیگر برای هشدارهای گوگل آنالیتیکس

هشدارهایی که در این مطلب ذکر شدند گزینه‌های خوبی برای شروع هستند. با توجه به این که گوگل از هشدارهای همزمانی (Real-Time) که از رابط‌های هشداری سفارشی تهیه شده باشند پشتیبانی نمی‌کند، با استفاده از Google Analytics Real-Time API می‌توانید هشدارهای همزمان خود را بسازید. در صورتی که به دنبال روش جایگزین می‌گردید می‌توانید از ابزارهای کمکی زیر استفاده کنید:

  • Metrics Watch: این ابزار انعطاف پذیری خوبی را برای تنظیمات سفارشی هشدارهای همزمان ارائه می‌دهد. Metrics Watch حتی به شما اجازه می‌دهد تا از معیارهای سفارشی نوتیفیکیشن بگیرید. علاوه بر این می‌توانید نوع ترافیک هشدارهای خود را با استفاده از چیزهایی مثل نوع دستگاه، AdWords، Campaign Medium محدود کنید. این شرکت دارای یک پلن ۱۴ روزه‌ی رایگان است.
  • io: این ابزار می‌تواند بر اساس تعداد کاربران آنلاین، صفحات بازدید شده و رویدادها برای شما نوتیفیکیشن بفرستد. شما می‌توانید آن را با Slack هم یکپارچه کنید. این سرویس دارای طرح‌های پولی و رایگان است.
  • Today: این ابزار با Slack یکپارچه می‌شود، اما از هشدارهای SMS پشتیبانی نمی‌کند. GA.Today دارای طرح‌های پولی و رایگان ۷ روزه است.

practicalecommerce است. ایده اولیه این مطلب از

 

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.